PROVENSÁLSKÁ KUCHYNĚ

Základ provensálské kuchyně tvoří 3 základní velmi aromatické suroviny: provensálské koření, česnek a olivy. Pokrmy "à la provençal" téměř vždy obsahují rajčata s česnekem. Nejpoužívanějším masem provensálské kuchyně jsou ryby a mořské plody (především u pobřeží) a jehněčí maso. V provensálské kuchyni je dáván důraz na čerstvost ingregiencí. Nejoblíbenějším nápojem ve Francii je samozřejmě víno.


FRANCOUZSKÉ RESTAURACE

Chcete sem zařadit prezentaci Vaší francouzské restaurace?

FRANCOUZSKÉ DELIKATESY

Chcete sem zařadit prezentaci Vašeho obchodu prodávajícího francouzské delikatesy?

FRANCOUZSKÁ VÍNA

Chcete sem zařadit prezentaci Vaší vinotéky nabízející francouzská vína?





PROVENSÁLSKÉ KOŘENÍ

Provensálské koření je asi nejznámější směsí koření. Provensálské koření obsahuje rozmarýn, bazalku a tymián. Někdy také majoránku, saturejku, dobromysl, estragon a levanduli.

RATATOUILLE

Ratatouille je zeleninové jídlo z vařených rajčat, lilku, cuket, papriky, cibule, někdy též z chřestu a brambůrků, olivového oleje a provensálského koření. K ratatouille se může přikládat bagetka.

BOUILLABAISSE

Bouillabaisse (bujabéza) je podávána jako polévka i hlavní jídlo. Obsahuje nejméně 3 druhy ryb a mořské plody dušené v rybím vývaru s rajčaty, olivovým olejem, cibulí, česnekem, šafránem (dává bouillabaisse typickou barvu), petrželkou, tymiánem, bazalkou, fenyklem, bobkovým listem a pomerančovou kůrou. V Marseille, odkud Bouillabaisse pochází, se přikládají opečené plátky chleba potřené rouille. Levnější varianta bouillabaisse bez šafránu a z bílých ryb se nazývá bourride.

DORADE AU VIN BLANC

Dorade au vin blanc (pražma na bílém víně) je ryba, která se peče podlitá vínem spolu s šalotkou, rajčaty, česnekem, fenyklem, petrželkou, bobkovým listem a plátky citronu.

BRANDADE DE MORUE

Brandade de morue (brandáda z tresky) je pasta, která vzniká rozemletím tresky spolu s česnekem a olivovým olejem. Podává se s opečeným chlebem.

SOUPE AIGO SAOU

Polévka soupe aigo saou je česnečka se zeleninou a kousky ryb.

SOUPE DE POISSONS

Soupe de poissons je rybí polévka podávaná s křupavými tousty, stroužkem česneku a mističkou rouille.

SOUP DE PISTOU

Soup de pistou je polévka z fazolí, rajčat, brambor a bazalky podávaná s omáčkou pistou.

SALADE NIÇOISE

Salade niçoise (Nicejský salát) pocházející z města Nice je salát s přidanými vařenými vajíčky, olivami, rajčaty a ančovičkami. Případně i zelenými fazolkami, octem či tuňákem.

FOUGASSE

Fougasse je chléb ve tvaru placky se vzorem klasu pšenice na horní straně. Fougasse má mít křupavou kůrku a nadýchaná vnitřek. Někdy se též plní - slanou nebo sladkou náplní.

CALISSON D'AIX

Calisson d'Aix je cukrovinka pocházející z města Aix-en-Provence. Ze základní hmoty z kandovaného cukrového melounu smíchaného s pomerančovou kůrou, cukrem a utlučenými mandlemi se vykrajují kousky ve tvaru mandle. Ty se pak pokryjí polevou z cukru a vaječných bílků a usuší se (nepečou se). Navette jsou sušenky ve tvaru loďky ochucené pomerančovými květy. Ve Francii se připravují na Hromnice.

TAPENADE

Tapenade je pasta z oliv, kapar, ančoviček a česneku, která se maže na chleba.

PISTOU

Pasta pistou je obdobou italského pesta avšak bez piniových oříšků. Obsahuje olivový olej, česnek, bazalku a sýr parmezán nebo pecorino.

AÏOLI

Česneková omáčka aïoli se podává k rybím pokrmům. Obsahuje česnek, olivový olej, citrónovou šťávu a vaječné žloutky.

ROUILLE

Omáčka rouille se podává k rybím pokrmům a k bouillabaisse. Obsahuje vaječný žloutek, česnek, olivový olej, šafrán, sůl, pepř a chilli papričky.

BANON

Oblíbený provensálský kozí sýr Banon se balí do kaštanových listů.

TUBER

Lanýže jsou pravděpodobně nejvybranějším kulinářským produktem provensálské kuchyně. Lanýže rostou pod zemí u kořenů především dubů a jilmů. V Provensálsku roste asi 30 druhů lanýžů. Z Provence pochází téměř 80 % produkce všech francouzských lanýžů.